ROMAN KOJI SE ČITA U JEDNOM DAHU
Autor: Zijad Burgić
Objavljeno: 12. December 2010. 14:12:31
POKLON LJUBITELJIMA PISANE RIJEČI: Tahir Pervan, autor knjige „Nad jamom” kao dodatak objavljenom interview nudi svoju knjigu na izlistavanje i kao poklon posjetiocima i čitaocima web magazina Bošnjaci.Net. Uvidom i listanjem knjige najbolje se mogu vidjeti Pervanova saznanja o zločinima nad Bošnjacima, posebno u Istočnoj Hercegovini, gdje je uz sinopsis filmske priče dodano i više priloga u obliku svjedočenja, pa čak i popis žrtava urađen po mjestima i naseljima u kojima su počinjeni zločini. Za otvoriti knjigu u pdf formatu kliknite na naslovnicu |
Opisi naturalističkih scena se smijenjuju brzo, sustižu jedni druge i ostavljaju šokantne posljedice na čitaoca. Iako je jasno da je riječ o stradanju jednog naroda, muslimanskog, te, da su zločinci, kao i pozitivni likovi, pripadnici drugog naroda, srpskog, vec nakon nekoliko pročitanih stranica čitalac postaje svijestan samo strašnog zločina koji se odvija pred njegovim očima. Zaboravljajući i mjesto i vrijeme, suosjeća potpuno sa žrtvama... Zločinci više nemaju - nacionalnost. Učesnici cijelog događaja postepeno prelaze u halucinantnu grupu i čitalac ih doživljava na samo jedan mogući način - na one koji čine zločin i one koji se protive zločinu. Ovakav autorov izraz svrstava ovu knjigu u izuzetno anti-ratno djelo. Svi likovi u romanu su stradalnici, na ovaj ili onaj način. Zločin i zločinci su jasno oslikani. Heroja nema...
Nakon susreta sa romanom "Nad jamom" čitalac mora ostati totalno ushićen. Roman se čita u jednom dahu... Opis stravičnih mentalnih stanja žrtava u samoj jami Čavkarici, snaga Hadžerine priče i izuzetan dramaturski naboj, asocira čitaoca na slična djela svijetske književnosti. Zolinim slikanjem naturalističkih scena u potopljenoj rudničkoj jami u "Žerminalu", Remarkovim apsurdnim stradanjem vojnika na završetku rata u "Na zapadu ništa novo" ili Majlerovim anti-junacima u "Golim i mrtvim"...Pominjanje događaja na istom mjestu 1992.godine, čini priču veoma aktuelnom... Roman, jednostavno, treba pročitati.
Hadžera Ćatović i njeno preživljavanje zlosretne Čavkarice je poseban dio priče. Njeno iskustvo se može porediti sa mitskim tragedijama klasičnih grčkih heroina. Pak, njeno svjedočenje predstavlja čin izuzetne hrabrosti i lične snage. Sama činjenica da je ostala da živi na istom prostoru je vatrena poruka svim u svijetu koji su na bilo koji nasilan način bili, ili jesu, prinuđeni napustiti svoju grudu. Iako u svom svjedočenju nana Hadžera kaže: "Nek him Bog oprosti, ja ne mogu", ona takođe izgovara i veoma poetičnu rečenicu: "Bolan, pa mi smo muslimani i od bešike nas uče da sa komšijama budemo dobri, da se ne zamjeramo"...Na kraju knjige impresivan je i opis ustajanja nane Hadžere u zoru uoči najave novog zla: "Ustaje iz kreveta i s mukom doteturava do prozora. Drhtavom rukom otvara krilo. Gleda preko dvorišta na munaru u centru sela. Uzdahnu tužno. Svjež zrak joj zaškaklja pluća i natjera je na dugi i sipljiv kašalj. Vidi, bliži se jutro. Zatvara prozor. Hoda. Ubrzano diše... Prilazi šporetu i stavlja vodu za kahvu. Malo poslije odlazi, umiva se... uzima abdest i klanja."
Sastavni dio romana čine svijedočenja ljudi savremenika događanja nad jamom Čavkaricom. Mnogi od njih su poslije rata bili ugledni građani, privrednici i političari u Bosni i Hercegovini. Pored dokumentarnog karaktera svjedočenja,zanimljiv je i literarni stil zapisnika. S toga preporučujem čitaocu da obavezno pročita i taj dio knjige. Važno je to za potpuno doživljavanje veličine romana "Nad jamom".
No comments:
Post a Comment